Kutyák felkészítése a hideg időjárásra
Igaz már beköszöntött a tél, azonban még mindig nincs késő felkészíteni kedvencünket a hidegebb napokra. Elsőként fontos eldöntenünk, hogy kedvencünk kint vagy éppen bent fogja átvészelni a telet?
Benti tartás esetén:
A lakásban tartott kutyák esetében könnyebb dolga van a gazdiknak. Nem árt azonban szem előtt tartani, néhány fontos igényt, úgymint etetés, mozgás, szőr- mancs ápolás.
Etetés:
Sok gazdi elköveti azt a hibát, hogy a tél közeledtével rengeteg vitamint, kalóriadús ételt ad, lakásban tartott kedvencének. Ez az esetek többségében többet árt, mint használ. Mivel a hideg idő miatt a benti kutyusok kevesebb időt töltenek a szabadban, nem szükséges a plusz energiát elraktározniuk, valamint az elfogyasztott kalóriákat nehezen tudják elégetni, ami elhízáshoz is vezethet. A túlzásba vitt vitaminfogyasztás pedig akár ártalmas is lehet számukra. Tehát a legbölcsebb, amit tehetsz etetés terén, ha nem változtatsz etetési szokásaidon, vagy esetleg ha a kutyád elkezdeni gömbölyödni a tél beálltával, akkor az eddigi megszokott eledel adagját csökkented.
Az alacsonyabb mozgásigényű egyedek esetében az is megoldás lehet, ha csökkentett energiatartalmú, úgynevezett „light táppal” eteted kutyádat, így kisebb esélye lesz annak, hogy elhízik. Ugyanis ez igen komoly probléma, ami hosszú távon súlyosan károsítja kedvenced egészségét.
Mozgás:
A rossz idő ellenére igyekezz sok mozgást biztosítani kutyád számára. Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy vannak olyan fajták, melyek télen nem szeretnek a szükségesnél több időt tölteni a szabadban. Ez főként a kevés aljszőrzetű, rövid szőrű kutyákra igaz. Ezek az állatok más kutyákhoz képest gyorsabban elkezdenek fázni, és kihűlhetnek, még sok mozgás mellett is. Ha kedvenced télen a szabadban remegni kezd, az egyértelmű jele annak, hogy fázik. Fázásra utaló jel még, ha görcsös testtartást vesz fel, hátát felhúzza, farkát pedig testéhez tapasztja. De fázásra utaló jel lehet a nyugtalanság és az állandó körbeszaladgálás is. A hideget nehezen tűrő kedvencekre érdemes kutyaruhát adni.
Szőrzet:
Rövid szőrű kedvencünk szőrének ápolásáról ugyanúgy gondoskodni kell, mint hosszú szőrű társai esetében. Vedlési időszakban, naponta többször fésüljük át puha szőrű kefével, illetve a séta alatt átnedvesedett szőr hazaérkezéskor lehetőleg töröljük szárazra.
A hosszú bunda is csak akkor szigetel jól, ha ápolt és száraz! Érdemes segíteni a bundacserét és megakadályozni a gubancok, csomók kialakulását, valamint a bunda átnedvesedését.
Kistestű kutya esetén akkor is elővigyázatosnak kell lennünk, ha nagyon hosszú a szőre, kedvencünknek, mivel a kicsi test sokkal jobban ki van téve a talajból sugárzó hidegnek.
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a téli időjárási viszonyok erősen igénybe veszik a mancsokat és a körmöket is. Nem ritka, hogy a kutya mancspárnáin berepedezések keletkeznek, vagy az ujjak összeragadnak, ami megnehezíti a mozgást és sérülésekhez vezethetnek.
A téli séták után mindig töröljük át nedves ronggyal, vagy mossuk le langyos vízzel, kedvencünk mancsait!
Így azt is el tudjuk kerülni, hogy a kutya maga nyalja tisztára a mancsokat, s közben mindenféle szennyeződést és sót lenyeljen.
Ha kutya lábujjai közötti bőr erősen irritált vagy sérülések vannak a mancsain, esetleg körme beszakadt/letört, ajánlatos, hogy kutyacipőt viseljen a regenerálódás időtartamára. Ami teljesen megóvja a mancsokat a sótól, apró kavicsoktól, és jégcsomóktól, s azok nem tudnak a lábujjak közé tapadni.
Kinti tartás esetén:
Kertben tartott kutyák esetében különösen indokolt a megfelelő felkészítés a zordabb időjárásra.
Első lépésként kenneljüket téliesítsük, azaz meleg, szigetelt, szél- és eső/hó védett helyet biztosítsunk számukra. Ahhoz, hogy kedvencünk kényelmesen átvészelje a hideg időszakot fontos, egy, a testméretének megfelelő méretű szigetelt kutyaházról illetve bélésanyagról (friss, tiszta szalma), esetleg a hő könnyebb benntartása érdekében a kutyaház ajtajára hőfüggönyről gondoskodnunk.
Etetés:
A kint tartott kutyáknak magasabb energia- és tápanyagtartalmú eledelre van szükségük. Az így felhalmozott energia elégetésével képesek fenntartani testhőmérsékletüket. A többi energiát pedig zsírszövetek formájában raktározzák el, ami megfelelő módon szigeteli testüket.
Kölyök illetve idősödő kutyák esetében táplálékkiegészítők, immunerősítő vitaminok adása is javasolt.
Télen kifejezetten oda kell figyelni a vizes tálak tisztán tartására és a naponta többszöri vízcserére, hiszen a téli időben könnyen lehűl, befagy a kutyák vize. Lehetőleg előzzük meg a túlzott hideg víz, illetve a jég fogyasztását!
Szőrzet:
A szőrzet minősége is rendkívül fontos. Az ideális téli bunda sűrű, vastag és nem olyan puha, mint a nyári. Ahhoz, hogy ez kialakuljon, több és jobb minőségű fehérjére van szükségük, hiszen a szőrzet 65-95%-a ebből tevődik össze. A hosszú szőrű fajták esetében erre még nagyobb figyelmet kell fordítani, hiszen minél nagyobb a bunda, annál több fehérjére van szüksége az állatnak.
A mancsok folyamatos ellenőrzése és a talppárnák közötti hosszabb szőrök rövidre vágása is fontos a kint tartott kutyák esetében, így elkerülhetjük a lábujjak közé fagyott hódarabok beragadását és ezáltal a lábujjak elfagyását.
Remélem ismét tudtam segíteni, vagy legalábbis átismételtük a már megtanultakat. :) Köszönöm, hogy időt szakítottál rám. Következő témánk az év vége, a karácsony veszélyei és a rémisztő szilveszter lesz.