Szilveszteri tűzijáték
Az óév búcsúztatás, egy kimagasló stresszfaktor állataink számára! Igen, állatokat írtam, mivel ne gondoljuk azt, hogy csak a velünk egy háztartásban élő kedvenceinknek (kutyáknak, macskáknak) okozhat riadalmat! Ugyanúgy megijedhetnek a környezetünkben élő más társállatok, mint például a baromfik, tehenek, lovak, de a vadon élő állatokra, madarakra és még a méhekre is hatással vannak ezek az ember által gerjesztett környezeti zajok!
De most mi maradjunk a kutyáknál. Ahhoz, hogy megértsük a hirtelen zajokra adott válaszreakciójukat, meg kell kicsit értünk, hogy miért is félnek ezektől, kedvenceink.
A kutyáknak sokkal kifinomultabb a hallásuk, illetve sokkal élesebb a látásuk és a szaglásuk, mint nekünk embereknek. Amíg mi 20-20 000 hertz közötti tartományban érzékeljük a hangokat, addig a kutyák 15-50 000 hertz között, tehát a kutyák nem hangosabban hallják a hangokat, hanem tisztábban az olyan zajokat is, ami az emberi fül számára érzékelhetetlenek.
Vagy nézzük a legfontosabb érzékszervüket az orrukat. A kutyáknak 125-220 millió szaglósejtjük van, míg nekünk csak 5-20 millió. Sokszor mondom a képzéseken is, hogy a kutyák a szagok világában élnek, amely ebben az esetben is igaz, amíg szilveszterkor mi a fényeket és a hangokat érzékeljük, addig a kutyák a hozzá kapcsolódó szagokat is.
Mit is tehetünk, megelőzésképpen, hogy kutyánk viszonylagosan kényelmesen töltse el a szilveszter estét.
- Első teendőnk a fizikai és szellemi lefárasztás. A szilvesztert megelőző napokban illetve 31-én délelőtt, de legkésőbb 16:00 óráig, ha tehetitek, sétáljatok egy nagyot a kutyáitokkal, labdázzatok, gyakoroljátok a tanult feladatokat, trükköket. Nagyon fontos, ilyenkor már kizárólag csak pórázon sétáltassátok a kedvenceiteket, hiszen bármikor érkezhet egy idejekorán ellőtt tűzijáték/rakéta, amitől megijedhet és esetleg elszaladhat még a legbiztosabban behívható kutya is. Jó szolgálatot tud tenni ilyenkor a sétához egy hosszú (15-20m) póráz, amivel ugyanúgy kimozoghatja magát, mégis biztonságban tudhatod.
- A legfontosabb teendő a nap hátralévő részére, helyezzétek őket biztonságos helyre. Ezzel minimalizálni tudjátok a bejutó ingereket, illetve a sérülés vagy szökés veszélyét is ki tudjátok zárni. Abban az esetben, ha semmiképp nem tudjátok beengedni magatokhoz ,a lakásba a kutyát, úgy gondoskodjatok zárt (tetővel ellátott) kennelről, vagy bármilyen külső elkerített teraszról, alsó épületről, ahol a kutya nem sérülhet, illetve ahonnan nem szökik ki. Higgyétek el inkább megéri takarítani, mintsem egy szökéssel járó következményekkel számolni!
- Jó segítség lehet a felkészülésben, ha CD-ről szilveszteri zajokat játszotok le a kutyának, így kevésbé lesz érzékeny. Már néhány héttel 31-e előtt megkezdhetitek az ily módon történő hozzászoktatást.
- Sötétítsétek be az ablakot, hogy a kutya ne lássa a felvillanó fényeket. Tartsátok zárva az ajtókat és az ablakokat, és szóljon a tévé, vagy valamilyen zene a háttérben, amely elnyomja a durrogó és fütyülő hangokat. Kiválóan alkalmas erre valamilyen dobbal előadott zene, amely egyenletesen elfedi a durranások hangját. Ezt szintén néhány nappal korábban elkezdhetitek lejátszani a kutyának, hogy hozzászokjon a ritmusához.
- Ami még nagyon fontos és ne feledkezzetek meg róla! Ellenőriztessétek az állatorvosotokkal a kutyában lévő chip működését és regisztrációját. Valamint lássátok el kedvenceiteket olyan bilétával, amelyben szerepel a gazda telefonszáma esetlegesen címe és a kutya neve, vagy a nyakörvére írjátok rá a telefonszámotokat. Sokat segíthet a hazakerülésben.
Pár nap múlva ismét jelentkezem a tanácsokkal, hogy hogyan is tudjátok segíteni a félős, szorongó kutyákat a tűzijáték idején.
Amennyiben tetszett a blog bejegyzésem kérlek ajánld másoknak is, hogy minél több kutyatartóhoz jussanak el a hasznos információk!
Unidog Ksk - “Ahol egy nyelvet beszélünk”